Ubezpieczenie jest gwarancją zabezpieczenia finansowego dla siebie i swoich bliskich. Dobra polisa ubezpieczeniowa pozwoli w pełni korzystać ze świadczeń finansowych w przypadku poważnej choroby lub utraty zdolności do wykonywania pracy zarobkowej.

jaka-polise-na-zycie-wybrac

Jeśli decydujemy się na zakup polisy, musimy wiedzieć jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie. Dużo czynników ma wpływ na to jak będzie wyglądała nasza końcowa umowa. W wyborze decydujące kwestie to suma ubezpieczenia, wysokość składki i zakres ochrony. Zanim jednak zaczniemy decydować o tych elementach musimy najpierw odpowiedzieć sobie jaki rodzaj ubezpieczenia potrzebujemy.

 

Opcje ubezpieczeniowe

ubezpieczenie na życie

W Polsce Towarzystwa oferują różne rodzaje ubezpieczeń na życie:

 

1.Ubezpieczenia ochronne – stanowią najbardziej klasyczny i podstawowy rodzaj ubezpieczeń na życie. Często służą jako zabezpieczenie inwestycji i kredytu. Kupując polisę na życie można zapewnić rodzinie bądź innym osobom uposażonym zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego, Niektóre polisy chronią nie tylko życie, ale także zdrowie ubezpieczonego. Ubezpieczenia ochronne dzielimy na:

  • ubezpieczenie terminowe;
  • ubezpieczenie bezterminowe.

 

2.Ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowe – grupa ubezpieczeń ,które obejmują ochroną życie osoby ubezpieczonej, umożliwiając jednocześnie oszczędzanie pieniędzy. Składka jest dzielona i przeznaczana na dwa cele. Część jest przeznaczana na ochronę życia, a część – oszczędzana. Rodzaje ubezpieczeń ochronno-oszczędnościowych:

  • Ubezpieczenie na życie i dożycie;
  • Ubezpieczenie z funduszem kapitałowym;
  • Ubezpieczenie posagowe.

 

3.Ubezpieczenia inwestycyjne – ich głównym celem jest gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Opłacane składki są przeznaczane przede wszystkim na wykup jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych zakładu ubezpieczeń.

 

 Od czego chroni ubezpieczenie?

 

Każde ubezpieczenie na życie przede wszystkim chroni naszą rodzinę w razie naszej śmierci. Najlepsze ubezpieczenia na życie mają możliwość poszerzenia o dodatkowe zabezpieczenia np. w razie losowego i niefortunnego wypadku ubezpieczenie z polisy może pokryć koszty leczenia i rehabilitacji lub być zabezpieczeniem finansowym w przypadku kiedy tracimy zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Jeżeli wraz z ubezpieczeniem gromadzimy dodatkowy kapitał, może on być wykorzystany na poczet naszej drugiej emerytury, w razie poniesionej szkody przez ubezpieczonego pieniądze z polisy mogą pokryć koszty kredytu który zaciągnął np. na mieszkanie czy samochód.